Jak rozpoznać autentyczne dokumenty kolekcjonerskie - opinie kolekcjonerów

Od kilku lat firmy oferujące dokumenty kolekcjonerskie opinie mają różne, nie mniej jednak tego typu produkty nieustannie cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Nie ma się co zdumiewać - to ciekawe i wyjątkowe gadżety, które potrafią zaimponować szczegółowością wykonania i zgodnością do oryginałów. Jednak rynek jest zalany produktami o zróżnicowanej jakości, a różnice w cenie potrafią być spore. Jak wobec tego rozpoznać naprawdę najwyższej jakości dokument kolekcjonerski?

Profesjonalne firmy używają poliwęglan - ten sam materiał, z którego robione są oryginalne dokumenty. Poliwęglan wydaje unikalny, metaliczny dźwięk, którego nie zauważymy w sytuacji słabych dokumentów wyprodukowanych z PCV. Porządny dokument kolekcjonerski powinien posiadać: Wykonanie z poliwęglanu (a nie z słabego PCV).

Wszystkie dane personalne na wysokiej jakości dokumentach kolekcjonerskich muszą być wykonywane za pośrednictwem grawerowania laserowego, a nie typowego druku. Lepiej wydać odrobinę więcej, ale mieć dokument, który nie zniszczy się po miesiącu.

W produktach z poliwęglanu dane są grawerowane, co można namacać przeciągając po nich paznokciem. Dane na dokumencie nie są wydrukowane zwykłą drukarką na górze, tylko grawerowane "w środku" materiału. Nadruk UV to specjalny element, który dostrzegasz tylko pod lampą UV. Po oświetleniu dokumentu taką lampą, mają ujawnić się ekstra elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niedostrzegalne w standardowym świetle.

prawo jazdy kolekcjonerskie

Inną istotną cechą dokumentów premium są elementy wypukłe, które da się poczuć dotykiem. Te elementy są bardzo istotne dla solidnego dokumentu kolekcjonerskiego. Do głównych zabezpieczeń tego charakteru należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - zmienia kolor w funkcji od kąta widzenia. Kinegram - holograficzny element bezpieczeństwa, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - zmienne laserowo obrazy, Relief - wyczuwalne dotykiem wpusty lub wypukłości. Barwy i jakość druku to elementy, na które warto poświęcić szczególną uwagę. Słabe falsyfikaty albo w wcale nie mają nadruku UV, albo jest on zrobiony niedbale.

Unikalny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim również!), jaki daje efekt 3D. Super ciekawa rzecz i wymagająca do sfałszowania! Wszystkie elementy - od tworzywa podstawowego, przez grawer, po zabezpieczenia optyczne - muszą ze sobą komponować się i tworzyć jednolitą kompozycję. Zwróć koncentrację, czy różne elementy dokumentu są ze sobą zharmonizowane, czy też pewne zdają się włączone "na siłę" lub odstawać jakością od innych. Za bardzo nieważkie lub nadmiernie cienkie dokumenty to oznaka, że producent oszczędzał na tworzywie.

Finalną, ale nie mniej istotną cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest opcja ich kontroli przed zakupem. Jak widzimy w materiale porównawczym: "Ekstra plusem jest szansa otrzymania fotografii wyprodukowanego dokumentu przed wysyłką." Powyższe 10 cech to podstawowe wskaźniki, które umożliwią Ci rozpoznać prawdziwie premium produkt od taniego naśladownictwa. Dlatego koniecznie warto wydać pieniądze w produkt od zaufanego producenta, który dba o detale i używa profesjonalne technologie wykonania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *